• 1、 Eating more ____ is good for our body. 
    A、vegetables B、candies C、potato chips(薯条)
  • 2、 Which is not healthy(健康的) for us? 
    A、egg B、milk C、ice cream
  • 3、 选出下列每组单词中不同类的一项
    (1)、
    A、cake B、milk C、bread
    (2)、
    A、eat B、time C、drink
    (3)、
    A、breakfast B、yummy C、healthy
    (4)、
    A、fish B、meat C、plate
    (5)、
    A、noodles B、rice C、share
  • 4、 选出下列单词划线部分读音不相同的一项。
    (1)、
    A、nose B、box C、home
    (2)、
    A、note B、hot C、hope
    (3)、
    A、dog B、go C、no
    (4)、
    A、lot B、so C、bone
    (5)、
    A、mom B、rose C、coke
  • 5、 Dan和妈妈去看车展,下面的统计图是他观察的结果。阅读统计图,完成下列任务。

    根据统计图信息,判断句子正误。

    (1)、Dan sees fourteen black cars. 
    (2)、Dan sees twelve white cars. 
    (3)、Dan sees eleven brown cars. 
    (4)、Dan sees nine blue cars. 
    (5)、根据统计图信息,回答问题。

    —How many red cars do you see, Dan?

    —I see  red cars. (写英文)

  • 6、选择合适的选项,补全对话

    A. Twelve?

    B. Look at my new toy box!

    C. How much is each toy?

    D. How many toys do you have?

    E. You have thirteen toys.

    Sarah: Hello, Jack. 

    Jack: Oh, how nice! 

    Sarah: Guess (猜一猜)!

    Jack: 

    Sarah: Open (打开) it and see!

    Jack: One, two, three…, thirteen. 

    Sarah: Yes.

    Jack: 

    Sarah: It's eleven yuan, Let's play toys together!

    Jack: OK.

  • 7、 读句子或对话,选择与其相符的图片。

    A.  B.  C.   D.   E. 

    (1)、—How many oranges do we need? 

    —We need fourteen.

    (2)、—How much is this cake? 

    —It's five yuan. Or three for thirteen yuan.

    (3)、I pay eleven yuan for breakfast. I have some noodles with an egg. 
    (4)、—How many rulers do you have, Peter? 

    —I have fifteen.

    (5)、—How much is the pencil box? 

    —It's seventeen yuan.

  • 8、 算一算,选择正确的答案,写在四线三格内。

    fourteen      thirteen      twelve      eleven      fifteen

    (1)、Three fours are 
    (2)、Four and seven makes .
    (3)、Six and seven makes .
    (4)、Two sevens are .
    (5)、Three and nine makes twelve. Add three, it's .
  • 9、 你想用英语表达"我有16本书",你可以这样说:
    A、I have sixteen books. B、I need fifteen books.
  • 10、 你想对彬彬说"我需要17个盒子",你可以这样说:
    A、I need seventeen boxes. B、The boxes are seventeen yuan.
  • 11、 你想问李平"这个包多少钱?",你可以这样说:
    A、How much is this bag? B、The bag is twenty yuan.
  • 12、 你想用英语说"十六块钱可以买三个。",你可以这样表达:
    A、How about sixteen yuan for three? B、You can have three for sixteen yuan.
  • 13、 你想问彬彬"你有几本书?",你可以这样问:
    A、How many books do you have? B、How much is this book?
  • 14、 Nine birds have ____ legs. 
    A、sixteen B、eighteen C、twenty
  • 15、 You can have two ____ ten yuan. 
    A、for B、on
  • 16、 We need ____ boxes. 
    A、three B、one
  • 17、 —How ____ three for sixteen yuan?

    —OK.

    A、much B、about
  • 18、 —How ____ is the ruler? 

    —It's two yuan.

    A、much B、many
  • 19、 选出下列每组单词中不同类的一项
    (1)、
    A、rice B、milk C、yo-yo
    (2)、
    A、we B、students C、you
    (3)、
    A、choose B、fourteen C、eleven
    (4)、
    A、count B、make C、are
    (5)、
    A、need B、spend C、one
  • 20、 选出下列每组单词中画线部分发音不同的一项
    (1)、
    A、cake B、cap C、dance
    (2)、
    A、learn B、love C、cool
    (3)、
    A、gift B、vegetable C、go
    (4)、
    A、year B、yes C、family
    (5)、
    A、my B、yummy C、very
上一页 46 47 48 49 50 下一页 跳转